19 Feb Hibiskus
hibiskus - hibiskus rosa sinesis
Kineska sljezolika ili domaći izraz “japanska ruža”
Podrijetlom je iz jugoistočne Azije, pripada velikoj obitelji sljezova, Malvacea, tropski hibiskus. Sadnice ovih vrsta hibiskusa puno su veće i robusnije rastom, puno većih i ljepših cvijetova koji postoje u tisućama nijansi, nego obični mali retardat hibiskus na koje ste inače svi navikli a koji dolaze od nizozemskih masproizvođača. To je inače, uz bugenvilu, jedan od najčešćih ukrasnih grmova tropskog i sutropskog područja. U našim uvjetima uzgajamo ga u loncima i u zemlji (priobalje i otoci, zaklonjenog od hladnog vjetra). Voli vrućinu i jednostavno se privikne na toplinu doma (uz prozor i staklene stijenke ), gdje cvate preko cijele godine, a posebno ih je prekrasno vidjeti kada Vam cvate u sred zime svojim krupnim cvijetovima, vrlo intezivnih boja, koji Vas podsjete na vruće tropske krajeve, more, sunce, egzotiku…
Dolaskom proljeća, odnosno krajem ožujka, ili u travnju kada temperatura raste iznad 10-15 stupnjeva, ukoliko možemo, hibiskus smještamo vani na otvoreno, gdje ima puno sunca, po mogućnosti u zavjetrinu. U to vrijeme sunce nije jako, pa neće doći do paleža lišća (reakcija biljke na promjenu prostora, iz sjene na sunce) i odbacivanja istog.
zemlja
Hibiskus presadimo u malo veću posudu ukoliko je potrebno. Zemlja za presađivanje hibiskusa obavezno treba biti rahla i propusna. Pojedine zemlje nisu dobre za biljku, posebice one koje zadržavaju i vrlo teško i sporo otpuštaju vodu. Zbog toga u fazi mirovanja ili slabijeg rasta može doći do truleži žila i propadanja biljke.
Supstrat koji ja upotrebljavam godinama je kombinacija treseta, perlita, kokosove zemlje (ako je ima), uobičajene zemlje za cvijeće i bar 10% vrtne zemlje. Supstrat ne bi smio biti kisel jer hibiskusu kiselo tlo ne odgovara.
presađivanje i rezanje
Presađivanje i rezanje vršimo uglavnom u proljeće (može i u ostao doba godine ako je potrebno, osim zimi), neposredno pred početak vegetacije. Režemo ga po potrebi, ili samo skratiti vrhove da bi podstakli grananje, ili malo više, otprilike od 50 do 70 % porezati, da bi se podstaklo jače podmlađivanje biljke ako su grane puno stare. Procjenite sami što Vam je potrebno napraviti. Što više ima vrhova to će u konačnici biti više cvijetova.
Novi lonac mora biti 2-5 brojeva veći nego prethodni (ovisno o veličini i starosti biljke). Žilni sistem je tada uglavnom stješnjen i isprepleten, pa bi bilo poželjno malo ih skratiti i skinuti višak. Ukoliko vas je strah da bi mogli nešto krivo napraviti ili da bi moglo naškoditi biljci ili vam je jednostavno žao dirati iste, ostavite je kakva je bila i stavite u novi lonac u koji ste prethodno stavili drenažu.
Naš savjet je, ukoliko ste rezali žilni sistem, obavezno stavite nekoliko kapi 3% hidrogena ili nekoliko kapi fungicida u vodu kojom zalijevate tako da spriječite eventualnu infekciju i trulež žila.
Ukoliko morate presaditi hibiskus koji je u velikom loncu i ne možete staviti još veći, postupite na isti način kako smo Vam savjetovali za bugenvile.
drenaža
Naše 40-godišnje iskustvo rada sa cvijećem govori da najbolji materijal za drenažu, za sve vrste biljaka, a pogotovo tropske hibiskuse, je stiropor. Njegove prednosti pred ostalim materijalima za drenažu su: vrlo lagan, nema nikakve težine, ne upija vlagu, propušta vodu, veoma topao materijal (to je posebno važno za biljke koje stoje na hladnom tlu).
Stiropor izlomite na komadiće i napravite sloj debljine od 2-5 cm (ovisno o veličini lonca). Ako nemate istoga, poslužite se krhotinama crijepa (opeke). Ukoliko su vam biljke velike, presađujte ih svake 2-3 godine. Nakon presađivanja, biljku zalijete ali ne previše. Sa vodom ne treba pretjerivati (pogotovo ako ste skraćivali žile), kako ne bi došlo do truljenja korijenja. Ako ste dosta skratili žilni sistem, morate obavezno skratiti i nadzemni dio biljke (grane).
zalijevanje
Hibiskus voli manje ali učestalije zalijevanje. Nemojte dozvoliti da hibiskus ostane dugo bez vode, jer tada sigurno dolazi do odbacivanja pupoljaka i lišća, odnosno stanje šoka. Nekada je potrebno čak i 2-3 dana da se biljka povrati u normalu nakon jačeg zasušivanja. Takve biljke oprezno zalijevate više puta u kraćem periodu (1-2 sata) ili cijeli lonac potopite nakratko (10-15 min) u drugu posudu sa vodom.
Poslije izvadite da se ocijedi, kako ne bi došlo do oštećivanja žilnog sistema. U ljetnom periodu zalijevanje je uglavnom svakodnevno, u jutarnjim ili večernjim satima. U zimskom periodu trebate zalijevati vrlo oprezno, uvijek po potrebi, odnosno kada vidite da je zemlja na površini lonca skroz suha.
Ukoliko je hibs smješten na hladnijem mjestu u kući (5-10 stupnjeva) trebate ga zalijevati vrlo oskudno, držati do 80% suhi supstrat te će tako jednostavno opstati do početka proljeća. Na takvom mjestu će inače doći do odbacivanja lišća i pupoljaka i to Vas ne treba zabrinjavati. Spoj hladne prostorije i prehladne, vodom natopljene zemlje, ubrzo dovodi do propadanja biljke, koja započima truljenjem žila.
Ukoliko je smješten u toplijoj prostoriji do prozora, nakon početnog šoka, od premještanja (nešto odbačenog lišća, poupoljaka), zalijevati ćete ga kao i ostale biljke u kući, odstajalom ili mlakom vodom, ali nikada ne pretjerujte. Uvijek je bolje da je biljka više suha nego premokra. Nakon kraće adaptacije ponovno će rasti i cvjetati.
Naš savjet je, ako želite da hibiskus kojega unosite u toplinu kuće ne odbaci gotovo ništa sa sebe, trebate to napraviti kada je vanjska temperatura od 12 do 15 stupnjeva.
prehranjivanje
Dohranu hibiskusa vršimo u periodu intenzivnog rasta i cvatnje, odnosno u proljeće, ljeto i jesen. Prehrana može biti u obliku granula, praškasta, tekuća, kristalna itd.
Ona koju mi najviše koristimo je NPK kombinacija kristalnih gnojiva i hidrofleksa u omjeru 20-10-30 plus mikroelementi i sl. Prehranjivanje vršimo jednom tjedno u vrijeme intenzivnog rasta. Možete prehranjivati i učestalije, ali tada koristite upola manju dozu od tjedne. Pošto hibiskus voli orošavanje preko lista, pogotovo u ljetnim mjesecima, kada je kod nas zrak presuh, preporučujemo vam da u pumpicu stavite pola doze prehrane (razblaženu), tako da sa orošavanjem automatski dobiva hranu preko lišća. Iako svaka prehrana ima sve nužne mikroelemente potrebna za rast i zdrav razvoj biljke, mi uvijek posebno dodajemo malo željeza u zemlju (minimalno tri puta u sezoni rasta) i magnezija, folijarno preko lista.
odbacivanje pupoljaka i listova
U ljetnom periodu vrlo često dolazi do odbacivanja pupoljaka i žućenja listova, pogotovo kada temperature prelaze 28 stupnjeva. Najidealnija temperatura je od 18-25 stupnjeva. Stres, odbacivanje pupoljaka i lišća, osim velike vrućine i hladnoće, uzrokuje i preveliko zalijevanje biljke, jak vjetar, razni insekti (pogotovo trips), a najviše učestalo premještanje biljke (relacije otvoreno-zatvoreni prostor, odnosno vani-unutra). Za vrijeme ekstremno velikih vrućina najidealnije je premjestiti lonac sa biljkom na polusjenovito mjesto. Urednim dohranjivanjem kako smo Vam objasnili u predhodnom pasusu, dodavanjem malo više kalija i magnezija, te učestalije orošavanje istim, smanjiti će i eliminirati probleme odbacivanja u vrijeme ekstremnih vrućina.
Ukoliko lonac mora biti na osunčanom položaju, uvijek nastojte da je bijele boje ili svijetlije nijanse radi refleksije sunčevih zraka i manjeg zagrijavanja korijenovog sistema, odnosno da biljka ne „kuha“ na suncu. Naš savjet je da ispred lonca stavite neku veću biljku, koja će svojim lišćem stvarati i bacati sjenu na lonac sa hibiskusom i tako smanjiti pregrijavanje žila i pojačano zasušivanje.
Još jedan savjet: ukoliko imate prostora u vrtu ispred kuće, ukopajte vaš hibiskus zajedno sa loncem u zemlju i riješit ćete se svih prethodno navedenih problemčića i uživati cijelu sezonu u ljepoti vašeg tropskog hibiskusa do otprilike sredine listopada (kada je kod nas u primorju oko 15 stupnjeva C). Tada biljku sa loncem izvadite i premjestite u prostoriju toplu ili hladnu, po Vašoj želji, kao što sam prethodno napisao o prezimljavanju. Ukoliko je u toploj prostoriji, uz sunčani prozor, uveseljavat će vas sa cvjetovima koji traju od 3-5 dana, ovisno o vrsti, biljci itd.
štetočine
U ljetnom periodu (vrijeme intenzivnog rasta) biljku mogu napasti razni insekti, bube, crveni pauci, mušice, trips, skakavci itd. Učestalim orošavanjem (jutro, večer) preventivno ćete djelovati protiv tih nametnika. Ukoliko pak imate manji napad nametnika najjednostavnije je upotrijebiti tekući sapun (za pranje ruku), šampon i sl., 2-3 uštrcaja na litru vode, kojeg prskate tri puta u razmaku od 2-3 dana u večernjim satima. Ukoliko je napad nametnika jači, potražite u poljoprivrednoj ljekarni nekakav insekticid, primjeren nametniku, kojega želite suzbiti. Kada prskate, uvijek prskate odozgo, sa gornje strane lišća (lice), a nakon toga prskajte biljku odozdo, ispod lišća (naličje), gdje se većina nametnika skriva. Poželjno je da to uvijek radite u večernjim satima kada nametnici miruju i ne vide. Prskanjem na donju stranu lišća padaju na lice lista i zalijepe se na njemu. Na taj način ugibaju.
Kada prskate sa insekticidom, naš savjet je da u njega uvijek stavite nekoliko uštrcaja šampona, sapuna ili deterdženta. Na takav način će smjesa za prskanje biti više ljepljiva.
oprašivanje, hibridizacija
Stvaranje novih variteta je nešto što posebno privlači ljubitelje hibiskusa. Oprašivanje cvijeta hibiskusa vršimo stavljanjem polena jednog cvijeta na tučak drugog cvijeta (pogledajte na fotografiji). Također možete uzeti polen sa istog cvijeta i staviti na tučak tog istog cvijeta (samooplodnja). Ja to obavljam sa štapićima za čišćenje ušiju.
Sjeme u našim uvjetima nije jednostavno dovesti do kraja, da sazori kao u tropskim krajevima, ali moje iskustvo mi je pomoglo da shvatim kada je najbolje vrijeme za oprašivanje cvijetova hibiskusa tako da mi to sada ne predstavlja poseban problem.
Oprašivanjem dviju biljaka dobivate sjeme koja u sebi nose gene obaju roditelja i prethodnih pokoljenja. U sjemenoj čahurici može biti od 1 do tridesetak sjemenki (pogledajte slike). Svaka sjemenka je svijet za sebe, nešto novo, rijetkost je da se nađu dvije identične biljke i cvjetovi, bez obzira što su od istih roditelja a o bojama da ne pričam. To iščekivanje što ću dobiti, kakvu ljepotu, je ono što me posebno intrigira u svemu ovome.
Sjeme ne treba dugo držati da ne gubi klijavost, kratko nakon sjetve ga sijem. Da bi što prije došlo do nicanja, obavezno prije sjetve svaku sjemenku malo zarežem, pazeći da ne oštetim jezgru, samo djelić crne ljuskice. Nakon tjedan dana, uz idealnu temperaturu prve sjemenke klijaju. Kada dobiju nekoliko listića onda ih presađujem u veće posude (pogledajte slike i video snimke).
Prvi cvjetovi se pojave, zavisno od sorti, od 1. do 2. godine. Nakon toga pratite njihov rast, cvijet, kvalitetu, sve osobine koje su bitne za hibiskus da bi ga (ukoliko ima puno odličnih karakteristika) jednom registrirali u svjetski registar hibiskusa, pod imenom kojeg želite, sebe kao hibridizera (koji ga je stvorio), i uzgajivača (koji ga je uzgojio), odnosno da bi vaš ljepotan dobio rodovnicu.
razmnožavanje
Najučestaliji način razmnožavanja hibiskusa je vegetativno, reznicama, položenicama, te zračnim ožiljavanjem kao i većina tropskih biljaka, na ljetnim temperaturama. Najidelanija veličina reznice je 12-15 cm, debiljine olovke. Ožiljavanje istih traje otprilike mjesec dana (pogledajte slike). Sadnice tropskih hibiskusa je poželjno kalemiti jer na taj način dobivamo puno jače, robusnije i otpornije biljke, ali nije uvjet. Njihovo razmnožavanje možete vidjeti na video snimkama.
kalemljenje
Sve kultivare hibiskusa koje imamo u svojoj kolekciji kalemimo na podlogu koja hibridnoj biljci osigurava puno bolji i jači rast i cvatnju, kakva ne bi bila da je na svojim vlastitim žilama (hibrid uzgojen od reznice, na vlastitim žilama je ponekad problematičan, kraćeg životnog vijeka). Kalemljena biljka može izrasti i po nekoliko metara ukoliko ima iz čega.
Također kalemim i po nekoliko boja na jednu podlogu (multicolore). Takve biljke uvijek privlače pozornost, jer je svaka unikat. Sve u vezi kalemljenja, oprašivanja, hibridizacije i općenito sve što vas zanima, još više, naći ćete na mojim stranicama i linkovima koje Vam preporučam pogledati. Uživajte!